About Us



 
 
 
 
 
 


click on any picture to view it larger

2019/2020 FALL SCHEDULE
610-891-9959

Printable Fall Schedule PDF

 
MONDAY
4:30 pm
Ballet III 10 and up
Elena
4:30 pm
Mini Competition Jazz
Lauryn
5:30 pm
Ballet II 8-11
Elena
5:30 pm
Jumps and Turns 10-12
(Non-Recital Class)
Lauryn
6:30 pm
IPointe II/III (Must have prev. Pointe exp.; ballet required)
Elena
6:30 pm
Teen Jumps and Turns 
(Non-Recital Class)
Lauryn
7:30 pm
Intermediate/Advanced Tap 11 and upp
Kelly
7:30 pm
Senior Jumps and Turns
(Non-Recital Class)
Lauryn
8:30 pm
Teen Hip Hop 12 and up
Kelly
8:30 pm
Teen/Senior Competition Tap
Whitney
 
TUESDAY
1:00 pm
Preschool Creative Dance
(45 minutes)
Donna
4:30 pm
Musical Theatre 10 and up Pamela
4:30 pm
Hip Hop ages 6-8 Morgan
5:30 pm
Intermediate Hip Hop 10-11 Rachel
5:30 pm
Lyrical 6-9
(One hour Ballet Class Required)
Lindsey
6:30 pm
Teen/Senior Competition Contemporary Rachel
6:30 pm
Junior Competition Jazz Lindsey
7:30 pm
Teen Competition Jazz Rachel
7:30 pm
Senior Competition Jazz Lindsey
8:30 pm
Teen/Senior Competition Hip Hop Rachel
 
WEDNESDAY
4:15 pm
Tap I 10 and up Donna
4:15 pm
Preschool Creative Dance
(45 minutes)
Kyla
5:00 pm
Ballet 6-9 (Age 6 must have completed 1 yr. straight Ballet) Kyla
5:15 pm
Junior Competition Lyrical Lindsey
6:00 pm
Advanced Ballet  (1 ¼ hours) Elena
6:15 pm
Teen Competition Lyrical Lindsey
7:15 pm
Hip Hop I 9-11 Morgan
7:15 pm
Production Rehearsal Lindsey
8:15 pm
Senior Competition Lyrical Lindsey
8:15 pm
Ballet IV  12 and up (1 hour ¼ hours) Elena
 
THURSDAY
4:30 pm
Kindergarten/1st Grade Ballet/Tap Combo Donna
4:30 pm
Ballet III 10 and up (Technique only; Non-Recital Class) Elena
5:30 pm
Tap II/III 8-11 Donna
5:30 pm
Ballet IV 12 and up Elena
6:30 pm
Tap 7-9 Donna
7:00 pm
Conditioning 12 and up     
(Non-Recital Class)
Penny
7:30 pm
Lyrical 10 and up (Ballet required) Emily
8:00 pm
Advanced Ballet (1 ½ hours) Elena
8:30 pm
Teen Jazz 12 and up Emily
 
FRIDAY
4:45 pm
Tiny Competition Tap Donna
4:45 pm
Jazz I/II 9/11 Emily F.
5:45 pm
Mini Competition Tap Donna
5:45 pm
Jazz 6-8 Emily F.
 
SATURDAY
10:00 am
Preschool Creative Dance
(45 minutes)
Whitney/Emily F.
10:45 am
Kindergarten/1st Grade Ballet/Tap Combo Whitney/Emily F.
If you need help with class placement
please call or send us an email !

2019 SUMMER SCHEDULE
610-891-9959

Printable Summer Schedule PDF

 
MONDAY
4:30 pm
Tap II 6 and up
Donna
5:30 pm
Lyrical I 6-9
Lindsey
5:30 pm
Intermediate Tap 11 and up
Donna
6:30 pm
Advanced Lyrical
Lindsey
6:30 pm
Hip Hop 9-12
Allie
7:30 pm
Intermediate Lyrical 9 and up
Donna
7:30 pm
Advanced Hip Hop
Allie
 
TUESDAY
5:00 pm
Ballet/Tap Combination Class 5-7     
Donna
5:00 pm
Intermediate Ballet 9 and up
Elena
6:00 pm
Jumps and Turns 8-12
Allie
6:00 pm
Advanced Ballet I 12-14 (1 hour 15 minutes)
Elena
7:15 pm
Advanced Jumps and Turns
Allie
8:15 pm
Advanced Ballet II 15 and up (1 hour 15 minutes)
Elena
 
WEDNESDAY
4:30 pm
Hip Hop 6-8          
Morgan
4:30 pm
Intermediate Ballet 9 and up
Elena
5:30 pm
Advanced Ballet I 12-14 (1 ½ hours)               
Elena
5:30 pm
Tap III 8-11
Donna
7:00 pm
Advanced Ballet II 15 and up (1 ½ hours)
Elena
8:30 pm
Advanced Tap
Whitney
 
THURSDAY
4:30 pm
Ballet II 6-9
Elena
4:45 pm
Preschool Creative Dance (45 minutes)
Donna
5:30 pm
Jazz 6-9
Lindsey
5:30 pm
Pointe II/III
Elena
6:30 pm
Conditioning for Dancers 12 and up
Penny
6:30 pm
Intermediate Jazz 9 and up
Lindsey
7:30 pm
Advanced Jazz
Lindsey
If you need help with class placement
please call or send us an email !




 

 



Designed &Hosted by

CRAFTECH COMPUTER SOLUTIONS



COPYRIGHT 2014 ALL RIGHTS RESERVED BROADWAYBOUNDDANCEACAD.COM
Designed & Hosted by